Jakého psa je vhodné chovat venku?
Každý pes potřebuje každý den strávit několik minut venku. Někteří psi se vracejí dovnitř, jakmile mohou, zatímco jiní si užívají hodiny a hodiny strávené venku. Jaká kritéria by měl splňovat venkovní pes?
Ujistěte se, že je srst psa vhodná pro podnebí, ve kterém žijete.
Představte si, že byste museli strávit zimní noc venku v tričku nebo horký letní den v zimní bundě. Nic úžasného, že? Totéž platí pro vašeho psa. Vyberte si venkovní plemeno psa, jehož srst je vhodná pro počasí obvyklé v místě vašeho bydliště. Psi s hustou srstí mohou bez problémů pobývat venku v zimním počasí, ale ve velmi horkém podnebí se jim venku moc dobře nebude. Psi s krátkou srstí nesnášejí dlouhodobě chladné počasí, ale v teplém podnebí se přehřívají méně.
Tip: Každý venkovní pes potřebuje psí boudu, do které se může schovat.
Vyberte si psa, kterému se daří venku
Venkovní pes má obvykle hodně energie. Tito dobrodružní psi rádi běhají, hrají si a komunikují se svými majiteli. Těmto psům je nejlepší poskytnout dostatek prostoru, aby se mohli proběhnout a vybít svou nekonečnou energii.
Psi, kteří jsou rádi venku, rádi komunikují s lidmi.
Venkovní psi nejsou samotáři. Jsou to zvířata vyšlechtěná, aby se stala součástí lidské smečky, a vy jste její vůdce! Naplánujte si kontakt se psem žijícím venku několikrát denně tak, že ho zavoláte, aby s vámi pracoval nebo se k vám připojil na výletě.
Důvody, proč si pořídit venkovního psa
Pokud se rozhodnete pořídit si venkovního psa, plánujte, že budete co nejvíce času trávit venku běháním, prací nebo hrou se psem!
Chcete svého psa vycvičit
Venkovní psi musí být vycvičeni stejně jako psi chovaní uvnitř. Pokud chcete, aby vás pes doprovázel na procházkách, usnadní vám výcvik psa život. Díky správnému výcviku bude váš pes vždy vědět, co po něm chcete.
Žijete aktivním životním stylem
Pokud často běháte, táboříte, rybaříte, chodíte na výlety nebo lovíte, pes vám bude skvělým společníkem. Vzít psa na výlet může být pro vás a vašeho chlupatého přítele skvělou příležitostí k navázání vzájemného vztahu. Pro vašeho psa je nejlepším zážitkem mít ho po svém boku!
Žijete na ranči nebo farmě
Pracovní psi jsou vyšlechtěni ke specifické práci a jsou nejšťastnější, když ji vykonávají po vašem boku. Například ovčácký pes se bude starat o vaše zvířata. Retrívři vás budou doprovázet na lovu.
Máte velký dvůr nebo přístup k místům, kde se váš pes může proběhnout.
Venkovská oblast s velkými poli nebo lesy, kde může váš pes zažívat dobrodružství, je ideálním prostředím pro psa, který miluje pobyt venku. Dobře se jim daří také při každodenních procházkách, běhání, výletech do parku nebo intenzivních hrách.
Máte přístřešek nebo místo, kde se váš pes může schovat před nepřízní počasí.
Psi jsou domácí mazlíčci, ne divoká zvířata. Proto by žádný pes neměl trávit 24 hodin denně venku. Na dvoře by mělo být místo, kde se může schovat. I pracovní psi spí ve stodolách, když je zima nebo prší, a za špatného počasí je zveme dovnitř. Vhodnou možností je také vhodná chovatelská stanice. Izolované boudy pro psy jsou vhodným řešením pro drsné zimy nebo extrémní vedra. Žádný majitel psa nechce, aby jeho nejlepší přítel zbytečně trpěl, když existuje snadný způsob, jak mu zajistit pohodlí tím, že ho necháte uvnitř nebo mu poskytnete izolovanou boudu.
Zajistěte bezpečnost svého psa venku
Život venku s sebou nese i potenciální nebezpečí pro vašeho psa. Buďte zodpovědnými majiteli domácích mazlíčků a přijměte vhodná opatření, aby byl váš pes venku v bezpečí a zdravý.
Dohled
Když pes tráví čas venku, dohlížejte na něj. Ponechání psa samotného venku může vést k útěkům, nechtěným setkáním s divokou zvěří nebo jiným nebezpečím. Zapojte se do aktivní hry, začněte hrát aport nebo nechte psa, aby byl s vámi, když pracujete na zahradě nebo na dvoře. Být s vámi je pro vašeho psa nejoblíbenější – koneckonců, v očích vašeho psa jste vůdcem smečky!
Blechy a klíšťata
Každý pes, který tráví čas venku, se setká s blechami a klíšťaty. Blechy mohou přenášet jiná zvířata, včetně toulavých psů. Klíšťata se vyskytují ve vysoké trávě a přichytávají se na srst psa. Blechy i klíšťata mohou přenášet nemoci, proto se poraďte se svým veterinářem o lécích proti blechám a klíšťatům, aby tito škůdci vašeho psa neobtěžovali.
Očkování
Nezapomeňte na pravidelné očkování psa proti vzteklině a na další očkování doporučené veterinářem.
Počasí
Pokud váš pes tráví většinu dne venku, sledujte počasí. Zajistěte psovi přístřeší a přístup do stínu a k vodě. Pokud se blíží bouřka a váš pes je sám na dvoře, může se začít bát. Takový strach může u psů vyvolat negativní zkušenost s pobytem venku. Před extrémním počasím svého psa vždy chraňte tím, že ho vezmete dovnitř.
Útěky
Venkovní pes bez dozoru, který se nudí nebo je osamělý, je hlavním kandidátem na útěk. Před odjezdem se ujistěte, že jsou ploty a brány zavřené. Dejte psovi hračky, které ho zaměstnají.
Jedy
Pokud jste svůj pozemek ošetřili hnojivy nebo pesticidy, držte psa několik dní po aplikaci mimo tyto oblasti. Dávejte pozor na jedovaté hady, ropuchy nebo pavouky, se kterými by se váš pes mohl venku setkat. V bazénech se stojatou vodou se mohou vyskytovat parazité, které by váš pes mohl pozřít.
Jaká jsou nejlepší plemena psů, která mohou žít venku?
Podle odborníků je 15 zde uvedených populárních plemen psů nejlepší volbou pro psy, kteří mohou trávit delší čas venku.
Aljašský malamut
Aljašští malamuti, kteří v dospělosti váží 34-38 kg, byli vyšlechtěni k nošení těžkých nákladů na saních v zasněženém terénu. Tito odolní a věrní psi mají hustou srst, která je v chladném počasí zahřeje. Malamuti mají sice silnou vůli, ale jsou inteligentní a pracovití.
Americký foxhound
Američtí foxhoundi jsou ideální pro venkovské oblasti s dostatkem prostoru k běhání. Byli vyšlechtěni pro rychlost. Tito extrémně energičtí psi jsou díky své vysoké vytrvalosti skvělými společníky při běhu. Dospělí váží 29 až 34 kilogramů. Zkušení majitelé doporučují cvičit amerického foxhounda, dokud je mladý, aby dosáhl nejlepších výsledků.
Australský honácký pes
Australský honácký pes je klasickým pracovním psem a je oblíbeným venkovním plemenem. Díky své střední velikosti – přibližně 35-45 kg -, věrnosti a inteligenci jsou vhodnou volbou pro rodiny. Pokud se dokážete prosadit jako vůdce smečky a zaměstnáte své štěně venku, bude se vám s australským dobytčákem dařit.
Australský ovčák
Australští ovčáci byli vyšlechtěni jako hlídači hospodářských zvířat. Tito psi vynikají v soutěžích a jsou skvělými partnery při turistice nebo běhu. Tito psi potřebují dostatek pohybu, aby byli šťastní.
Border kolie
Inteligentní a hbité border kolie byly původně vyšlechtěny jako pastevečtí psi pro dobytek. Tito huňatí psi vyžadují kvůli své dlouhé srsti častou péči. Border kolie mohou být hravými rodinnými společníky.
Belgický ovčák
Belgičtí ovčáci jsou známí tím, že se snadno cvičí, jsou pohybliví a poslušní. Díky svým vynikajícím stopařským schopnostem jsou neocenitelnými členy pátracích a záchranných týmů. Mají silný lovecký instinkt, což znamená, že pronásledují téměř vše, co se hýbe. Belgičtí ovčáci jsou velcí, takže vyžadují dobře udržované oplocení. Belgičtí ovčáci jsou považováni za jedno z nejlepších plemen pro pobyt venku, protože se jim dobře daří v teplém i chladném počasí.
Bernský salašnický pes
Bernští salašničtí psi, kteří byli vyšlechtěni ve Švýcarsku jako hlídací a pastevečtí psi, mají klidnější povahu než mnoho jiných pasteveckých psů. Jejich velká velikost kontrastuje s jejich jemnou povahou. Jsou proto vhodné i pro rodiny s dětmi. Hustá srst chrání tyto psy v chladném počasí.
Německý ovčák
Němečtí ovčáci jsou věrná, inteligentní a odvážná plemena, která se používají po celém světě jako policejní, služební a hlídací psi. Němečtí ovčáci mají rádi mírnou aktivitu a jsou vyrovnaní, takže jsou vhodní pro rodiny. Tito psi jsou silní a pohybliví, takže vyžadují každodenní pohyb. Němečtí ovčáci jsou psi do každého počasí, ale jejich hustá srst může být nebezpečná i v extrémních vedrech.
Iberský salašnický pes
Hustá srst chrání velkého pyrenejského horského psa před chladem. Tito venkovní psi jsou středně aktivní, a přestože jsou inteligentní, jejich výcvik může být obtížnější. Jsou to odolní horští psi. Byli vyšlechtěni k hlídání a pasení dobytka v evropských Pyrenejích.
Velký švýcarský ovčák
Silní a mohutní švýcarští ovčáci byli vyšlechtěni ve švýcarských Alpách k tahání vozů a jako hlídači dobytka. Velký švýcarský ovčák je méně energický než ostatní pastevečtí psi. Rád se zapojuje do domácích činností a má rád každodenní pohyb. Jejich krátká srst jim umožňuje pobyt venku v chladném i teplém počasí.
Irský vlkodav
Irští vlkodavové, kteří měří téměř dva metry, jsou jedním z největších psích plemen. Vzhledem ke své velikosti potřebují irští vlkodavové velký venkovní prostor pro běhání a hry. Jejich hrubá srst jim zajišťuje pohodlí v různých klimatických podmínkách. Navzdory své poněkud zastrašující velikosti nejsou irští vlkodavové agresivní a hodí se do aktivních rodin.
Labradorský retrívr
Labradorští retrívři byli původně vyšlechtěni jako pomocníci lovců a rybářů. Tito aktivní a dobrodružní psi potřebují velké množství psychické a fyzické stimulace v podobě hry, práce nebo kontaktu s lidmi. Mají různé barvy srsti od žluté po čokoládovou.
Rotvajler
Pokud vaše rodina často chodí ven, může být rotvajler vhodným psem pro váš aktivní životní styl. Tito psi mohou být teritoriálními hlídači i kamarády na hraní. Díky krátké srsti mohou rotvajleři pobývat venku v jakémkoli horku.
Samojedi
Jedná se o pracovní psy vyšlechtěné na Sibiři k tahání saní a hlídání sobů. Samojedi jsou mírní a oddaní svým majitelům, proto jsou vhodní do rodin s dětmi. Samojedi mají hustou srst, která je chrání před mrazem. Jsou známé svou hravostí a přátelskou povahou.
Sibiřský husky
Sibiřští huskyové jsou přátelští a láskyplní společníci do rodiny. Sibiřští huskyové jsou venkovní psi vyšlechtění k tahání saní v chladném podnebí. Jsou energičtí a aktivní a rádi běhají – i venku na zahradě, když se naskytne příležitost. Udržujte svého huskyho v dobré kondici.